22 — 24 жовтня 2015 року в місті Києві відбулася перша в Україні Міжнародна конференція «Трансгендерність у соціальному та медичному контексті».
Співорганізатори:
Явище трансгендерності осмислюється в контексті багатьох дискурсів — медичного, соціологічного, політичного, культурного, релігійного, філософського тощо. Багаторівневий характер цього явища в поєднанні з нездатністю фахівців і груп виходити за межі визначень і категорій, узаконених у певних сферах, призводить до відсутності взаєморозуміння між правозахисниками, медичними фахівцями, державними установами, вченими і трансгендерними людьми, що ускладнює ситуацію трансгендерних людей у багатьох країнах світу. Медична патологізація, неприйняття гендерної неконформності в суспільстві, дискримінація на державному рівні, високий рівень ксенофобії та насильства щодо трансгендерних людей роблять їх однією з найбільш уразливих соціальних груп у сучасному світі.
В Україні можливість трансгендерних людей підтвердити свою ідентичність та інтегруватися в суспільство регулюється Наказом № 60 Міністерства охорони здоров’я, який базується на застарілому патологізаційному і дегуманізуючому підході пострадянської психіатрії, що зводить індивідуальність і потреби трансгендерної людини до набору симптомів. Наказ включає застарілий і суперечливий набір діагностичних критеріїв: вимогу провести від 30 до 45 днів у психіатричній лікарні, вимогу проходження низки хірургічних процедур, зокрема, стерилізації, а також ряд соціально-політичних вимог до претендентів на «зміну/корекцію статі»: не бути в шлюбі, не мати дітей, мати «достатній рівень соціальної адаптації». Весь цей комплекс розроблений задля того, щоб зробити процес інтеграції трансгендерних людей до бінарної гендерної системи невидимим і безболісним для суспільства, змушуючи їх адаптуватися до недосконалих законів, що базуються на соціальних упередженнях.
Конференція «Питання трансгендерності в медичному та соціальному контексті» має на меті стати майданчиком для спілкування, обміну досвідом та найкращими практиками і знаходження спільної мови між медичними експертами, державними установами, правозахисниками, дослідниками і транс-активістами з різних країн світу. Наша увага зосереджена на перетині дискурсів прав людини та медицини та спрямована на явище гендерної різноманітності. Ми хочемо створити простір для об’єднання людей та установ, що прагнуть надавати кваліфіковані медичні послуги, забезпечувати реалізацію громадянських прав та прав людини для трансгендерних людей та захищати їх від дискримінації та насильства.